Czy prawo w Polsce pomaga walczyć z wykluczeniem społecznym? Debaty z okazji Europejskiego Tygodnia Młodzieży

Debaty o wolontariacie, aktywnym obywatelstwie, zatrudnieniu i integracji społecznej zdominują tegoroczny Europejski Tydzień Młodzieży. Ty też możesz wziąć w nich udział!

Więcej w załączniku : „Dialog” – bezpłatna publikacja programu „Młodzież w działaniu” i Eurodesk Polska z okazji Europejskiego Tygodnia Młodzieży

Fragment gazety ,,Dialogu”: Młodzież z uboższych środowisk często zmaga się z całym bagażem dodatkowych problemów na samym starcie w dorosłość.

Częściowo wynika to z rozwiązań prawnych, które dziedziczeniu biedy sprzyjają. Osoba osiągająca pełnoletność w rodzinie, która mieszka w zadłużonym mieszkaniu, w myśl Kodeksu Cywilnego staje się solidarnie odpowiedzialna za wszelkie związane z tym mieszkaniem opłaty.

Przejmuje również zadłużenie lokalu solidarnie z jego najemcą. A to tylko jeden z przepisów, które skłaniają młodych do pracy w szarej strefie. Są i inne: większość umów oferowanych młodym, niedoświadczonym osobom to umowy zlecenie.

Zgodnie z prawem komornik może zająć nawet do 100 proc. uzyskanej z takiej umowy pensji.

ATD rusza z kampanią społeczną na rzecz pełnej ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej. Polska przyjęła ją w formie okrojonej, pomijając na przykład artykuł gwarantujący sprawiedliwe i godziwe wynagrodzenie.

Godziwe, czyli stanowiące ok. 60 proc. przeciętnego. Dziś płaca minimalna to nieco ponad 40 proc. średniej pensji.

Dialog

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *