Janet Nelson, obywatelka świata, wiceprezes międzynarodowego ATD Czwarty Świat

janet1Janet Nelson jest członkiem zarządu międzynarodowego ATD Czwarty Świat od 2006 roku, a od stycznia tego roku (2015) jest wiceprezesem. Jako reprezentantka ATD w ONZ w Genewie, kontynuuje promowanie Wytycznych w sprawie Skrajnego Ubóstwa i Praw Człowieka (przyjętych w 2012) jako realne narzędzie w dążeniu do uznania praw człowieka dla wszystkich.

Urodzona w USA, przez długi czas mieszkanka Szwajcarii, Janet Nelson jest obywatelką świata, której serce nie zna granic. Większość swojego dzieciństwa spędziła pośród kolorów i zapachów Afryki; rodzice Janet byli misjonarzami w Kongu Belgijskim, daleko od jej ojczystego stanu Mississippi. „Miałam wiele pozytywnych uczuć dla ludzi z wioski. Bawiłam się z ich dziećmi” – wspomina – „Byłam z nimi bardzo blisko, z ich ciepłem, prostotą i spontanicznością.”

To tam Janet poznała cierpienie i upokorzenie związane z kolonializmem. To doświadczenie wzmocniło wstrząs, jaki przeżyła po powrocie do USA: „Byłam zszokowana widząc jak czarni Amerykanie są traktowani. Rodziło się we mnie ogromne oburzenie, kiedy widziałam eksploatację i brak szacunku wobec ludzi, podobnych do tych z mojego dzieciństwa.” Brała udział w manifestacjach w ramach walki przeciwko dyskryminacji rasowej rozpoczętej przez Martina Luthera Kinga.

Zdecydowała się studiować stosunki międzynarodowe ze specjalnością komunikacja. Zrekrutowana przez UNICEF, znalazła się wśród ludzi, którzy dzielili jej wartości i ideały. Przez lata pracowała w UNICEF z zadaniem walki przeciwko dyskryminacji i o prawa wszystkich ludzi, ze szczególną uwagą skierowaną na dzieci ze względu na ogromny wpływ, jaki ma dzieciństwo danej osoby na resztę jej życia. „Dla mnie – mówi Janet – za wszystkimi statystykami o analfabetyzmie, zdrowiu itd. zawsze będą twarze ludzi, których spotykałam w Kongu Belgijskim, Zambii, Tunezji i wszędzie indziej.” Po wielu latach pracowania z misją, aby nikt nie pozostawał na uboczu, w 1990 roku na Światowym Szczycie na temat Dzieci spotyka ATD Czwarty Świat i zaczyna rozumieć „różnicę między ludźmi biednymi a żyjącymi w skrajnym ubóstwie – których godność jest tak ciężko zraniona, że jeszcze trudniej wyjść z tej sytuacji.”janet2

Po przejściu na emeryturę w 2012, Janet została reprezentantem ATD Czwarty Świat w ONZ w Genewie. Jednym z głównych priorytetów w Radzie Praw Człowieka było opracowanie i rzecznictwo w sprawie przyjęcia Wytycznych w sprawie Skrajnego Ubóstwa i Praw Człowieka. W tym długofalowym procesie, Janet widziała swoją rolę w konsultacjach z członkami ATD Czwarty Świat z Polski, Boliwii, Francji, Belgii, Peru, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Senegalu, Kamerunu, Szwajcarii, Madagaskaru.

Wymiana wiedzy między członkami Ruchu ATD doświadczającymi skrajnego ubóstwa oraz osobami z innych organizacji, a także specjalistami z ONZ miała na celu opracowanie tekstu wytycznych. Jak tylko wytyczne zostały przyjęte w 2012, Janet rozpoczęła pracę z grupą organizacji partnerskich, w szczególności z Franciscans International, nad podręcznikiem, który ma pomóc we wdrożeniu wytycznych w swoich krajach. Podręcznik, który ma się pojawić w czerwcu 2015, przeznaczony jest szczególnie dla organizacji działających w środowiskach lokalnych oraz dla służb sektora publicznego, które bezpośrednio pracują z osobami doświadczającymi ubóstwa.

 Wywiad z Janet Nelson

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *