Europejski Tydzień Młodzieży w Kielcach, maj 2011

W niedzielę 22 maja z ciężkim sercem zakończyliśmy świętowanie Europejskiego Tygodnia Młodzieży w Kielcach. Tydzień dla młodzieży to zdecydowanie za krótko! Właśnie ostatniego dnia mieliśmy najlepsze pomysły, najwięcej inwencji, największe zaufanie do siebie nawzajem i do siebie samych.

W dniu naszego pożegnania w Parku Miejskim odbywał się festiwal zamykający Świętokrzyskie Dni Profilaktyki – wspaniała okazja by jeszcze raz zaprezentować to, czego się nauczyliśmy i co odkryliśmy w tym tygodniu. Do tego miłe spotkania z zaprzyjaźnionymi organizacjami: Świętokrzyską Komendą OHP, młodzieżowymi klubami Wolna Strefa, Stowarzyszeniem Monar i z gościnnymi i bardzo otwartymi mieszkańcami miasta Kielce.

A co takiego mieliśmy do zaprezentowania? Czego nauczyliśmy się przez ten tydzień? Już poprzedniego dnia wkroczyliśmy z naszymi pomysłami do przestrzeni publicznej, by na palcu Artystów i ulicy Sienkiewicza rozmawiać z przechodniami, zapraszać ich do zabaw, happeningów, refleksji nad problemem wykluczenia i możliwościami, jakie daje wolontariat. Było malowanie twarzy, wspólny taniec, czytanie książek, budowanie „pociągu do wolontariatu” i pisanie przesłania o wolontariacie. Jednak, by wkroczyć w ten wesoły świat, trzeba było sforsować granicę wykluczenia, przekroczyć barierę, która odgradza osoby dyskryminowane.

Tego, jak mówić o wykluczeniu, nauczyliśmy się na debacie dzień wcześniej. W piątek rano, punktualnie o 9:00, w budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego tzw. Okrąglaku, spotkaliśmy się z osobami zajmującymi się polityką młodzieżową i problemami młodzieży, z osobami znającymi z własnego doświadczenia problem wykluczenia społecznego, z osobami od lat zaangażowanymi w przełamywanie stereotypów i w pomoc innym. Debata miała formę Open Space tzn. w mniejszych grupach dyskutowaliśmy szereg problemów wysuwanych przez samych uczestników w trakcie debaty. Każdy mógł zaproponować temat, każdy mógł w dowolnej chwili wybrać zagadnienie, o którym chce porozmawiać z innymi. Nie ma podziałów na ekspertów i „zwykłych uczestników” – wszyscy mamy równy głos.

Debatę poprzedzały trzy dni, w trakcie których uczestnicy projektu „Razem przeciw wykluczeniu. Pokolenie 2010 ciąg dalszy” intensywnie pracowali nad zagadnieniami wolontariatu, wykluczenia i integracji społecznej. Raz wcielaliśmy się w role osób mogących doświadczać dyskryminacji, innym razem mówiliśmy o swoich własnych doświadczeniach, poznaliśmy wolontariuszy EVS, pomagaliśmy sobie wzajemnie i uczyliśmy się od siebie przez cały wyjazd. Do tego zabawy integracyjne, zachwycające miasto Kielce, współpraca by pokonać mniejsze i większe wyzwania w trakcie wycieczki w góry; a dla tych, którym było mało – ścianka wspinaczkowa.

Przyjechaliśmy na Europejski Tydzień Młodzieży z różnych miejsc i z niektórymi spotkamy się prędzej z innymi później. Na pewno jednak pozostaniemy w kontakcie, bo zbyt wiele się wydarzyło w tym czasie i zbyt dużo mamy teraz dobrych pomysłów i chęci do działania, by nie pociągnąć tego dalej. W rozmowach debaty padały ważne słowa i naszym pierwszym zadaniem na najbliższy czas jest zebranie i spisanie przesłania pokonferencyjnego, które będzie mogło służyć osobom zajmującym się polityką młodzieżową oraz wszystkim tym, którzy są zainteresowani tematem „Wolontariat przeciw wykluczeniu”.

Pakiet dla prasy

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *