Idea Rzecznika Praw Społecznych wypracowana przez ATD Czwarty Świat
Przedmiotem publikacji jest idea wprowadzenia w Polsce Rzecznika Praw Społecznych wypracowana wspólnie przez osoby korzystające z pomocy społecznej, pracowników socjalnych, wolontariuszy oraz naukowców. Koncepcja powstała w ramach realizowanego w latach 2016-2020 projektu Nasze Głosy, którego celem była poprawa funkcjonowania systemu pomocy społecznej w Polsce. Innowacyjność tego projektu polegała na uznaniu wiedzy osób doświadczających ubóstwa za równorzędną wobec tej wypracowywanej przez badaczy oraz praktyków pomocy społecznej, a także ich niezbędnego wkładu w dyskusję na temat sposobów efektywniejszego wspierania osób w trudnej sytuacji życiowej. Publikacja
zawiera dobre praktyki włączające osoby doświadczające ubóstwa lub wykluczenia społecznego w proces tworzenia polityki społecznej oraz zachęca do podjęcia wyzwania, jakim jest lepsza ochrona praw osób w najtrudniejszej sytuacji.
Publikacja “Idea Rzecznika Praw Społecznych wypracowana przez ATD Czwarty Świat” (pobierz .pdf)
Ukryte wymiary ubóstwa
Raport przedstawia wyniki międzynarodowego badania, którego celem było pogłębienie rozumienia i bardziej precyzyjny pomiar ubóstwa uzyskane dzięki kontaktowi z osobami doświadczającymi go bezpośrednio, praktykami i przedstawicielami środowiska akademickiego.
Długoterminowym celem badania jest przyczynienie się do prowadzenia polityki na poziomie krajowym i międzynarodowym z większą empatią i wrażliwością, a tym samym do zwalczenia problemu ubóstwa.
“Ukryte wymiary ubóstwa” (pobierz)
Revue Quart Monde: Co rozbudza nasze zaangażowanie? nr 244, grudzień 2017 (kwartalnik) Tłumaczenie polskie (pobierz)
Książeczka przyjaźni Tapori Historia Olgi. Przyjaciółka Ruchu Olga razem z wolontariuszami napisała mini-książeczkę o tym, jak powstaje przyjaźń. Historia opisuje prawdziwe wydarzenia z przeszłości. Ilustracje Łukasza przybliżają bohaterów i pobudzają wyobraźnię. Historia Olgi (pobierz)
Podręcznik EAPN przedstawiający teoretyczne i praktyczne aspekty podejścia do przeciwdziałania ubóstwu opartego na prawach człowieka EAPN-2018-Podrecznik-ubostwo-prawa-czlowieka
Global Coalition to End Child Poverty – Briefing Paper Child Sensitive Social Protection
Development Education in Theory and Practice_UNIDEV_2016
Skrajne ubóstwo i pogłębiona deprywacja materialna w Polsce w latach 2014-2016_EAPN Polska
RAPORT_Diagnoza_potrzeb_rodzin_Praga_Południe_2017
Z podniesionym czołem
Ojciec Józef Wrzesiński. Rzecznik Najbiedniejszych
Nowe wydanie biografii Ojca Wrzesińskiego z okazji zbliżającej się 25 rocznicy śmierci Józefa Wrzesińskiego założyciela Ruchu ATD, która przypada 14 lutego 2013r.
W przedmowie prof. Elżbieta Tarkowska pisze: Wrzesińskiego uformowało dzieciństwo w biedzie; trudne doświadczenia i przeżycia sprawiły, iż jak nikt inny rozumiał ludzi zmagających się z ubóstwem, ich problemy, przeżycia, troski. (…) Z różnych stron, z różnych nurtów myśli społecznej płynie zbliżony postulat uwzględnienia wiedzy, jaką na temat swojej kondycji posiadają sami biedni i wykluczeni; postulat sformułowany przed laty przez ojca Wrzesińskiego w postaci zalecenia, by „poznać, co myślą najbiedniejsi”. Wypowiedzi te uświadamiają nam, że wstyd i poniżenie związane z biedą, bądź – ujmując rzecz od drugiej strony – kwestia szacunku i zrozumienia dla ludzi żyjących w ubóstwie i solidarności z nimi to wielki problem etyczny świata współczesnego.
Rzecznik najbiedniejszych– wersja pdf
Ujrzymy słońce. Pisma i słowa
Wybór różnorodnych tekstów, artykułów, szkiców i wystąpień publicznych założyciela Ruch ATD Czwarty Świat, w których dzieli się on swoimi przemyśleniami dotyczącymi świata skrajnej nędzy i wskazuje drogę do zbudowania demokratycznego społeczeństwa opartego na prawach człowieka, w którym nie byłoby zjawiska wykluczenia.
„Nie boję się powiedzieć, że moim zdaniem, Ojciec Józef Wrzesiński wprowadził rewolucję w sposobie podejścia do tematów biedy i demokracji, tak samo jak Mikołaj Kopernik wprowadził rewolucję w sposobie postrzegania wszechświata, i tak samo, jak Maria Skłodowska-Curie wprowadziła rewolucję w świecie nauk jądrowych albo jak Janusz Korczak zasadniczo zmienił sposób, w jaki powinno się pracować z dziećmi” – mówi Pierre Klein, który przygotował książkę “Ujrzymy słońce. Pisma i słowa”.