Młodzi Europejczycy Razem Przeciwko Ubóstwu

Ponad setka młodych ludzi z Belgii, Francji, Holandii, Irlandii, Luksemburga, Polski i Szwajcarii spotkała się w dniach 10-13 sierpnia w Wijhe w Holandii na projekcie Młodzi Europejczycy Razem Przeciwko Ubóstwu ( European Youth Rise Up Against Poverty).

_DSC0413

Na 3 dni łąka przy domu ATD w Wijhe zamieniła się w pole namiotowe i miejsce odbywania się najróżniejszych warsztatów przygotowanych przez grupy młodzieżowe z poszczególnych krajów.Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty sportowe: ultimate frisbee oraz sporty gaelickie.

 Wiele osób odkryło też w sobie nowe talenty podczas warsztatu stolarskiego – praca w drewnie okazała się niesamowicie wciągająca i satysfakcjonująca, a świetnie wyposażona pracownia pozwoliła uczestnikom na stworzenie oryginalnych rzeźb. Wśród wielu interesujących warsztatów znalazło się także spotkanie z Bruno Tardieu i Genevieve Defraigne Tardieu, którzy opowiadali o początkach istnienia Ruchu ATD. Czwarty Świat oraz odpowiadali na pytania uczestników. Ponadto młodzi ludzie mieli okazję brać udział w spektaklu Teatru Forum, poznać 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz założenia europejskiego programu Gwarancje dla Młodzieży, czy uczestniczyć w dyskusji na temat kondycji i przyszłości Europy. Nie zabrakło też warsztatów kreatywnych, plastycznych, a nawet warsztatu rozpoznawania gwiezdnych konstelacji.

DSCF7190

Grupa z Polski przygotowała warsztat pod tytułem Europa Walcząca z Ubóstwem. Zaczęliśmy od burzy mózgów – rozmawialiśmy o tym, co w naszym codziennym życiu pozwala walczyć z ubóstwem. Wśród proponowanych haseł uczestnicy wymienili: solidarność, edukację, współpracę,dowartościowanie i upodmiotowienie społeczności lokalnych, walkę z kapitalizmem, kierowanie się miłością i szacunkiem w relacjach z innymi. Następnie wymienione przez nas hasła, w różnych językach, namalowaliśmy lub wyszyliśmy na kolorowych skrawkach materiału, które następnie zszyliśmy tworząc z nich symboliczną flagę Europy Walczącej z Ubóstwem.

Te trzy dni, które spędziliśmy w Wijhe stały się okazją do odkrywania talentów, zdobywania wiedzy o świecie, poznawania nowych przyjaciół, ćwiczenia umiejętności językowych, a także lepszego poznawania samych siebie. Podczas wspólnych wieczornych ognisk i pogawędek odkrywaliśmy, że znacznie więcej nas łączy niż dzieli i że wszystkim nam zależy na tym, aby świat stał się trochę lepszym i bardziej sprawiedliwym miejscem. Do Warszawy wróciliśmy z głowami pełnymi pomysłów i inspiracji do dalszych działań!

_DSC0403

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.