Polsko-niemiecka wymiana młodzieżowa 2020

W dniach 6-13 lipca odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieżowa. Podobnie jak rok temu, spotkaliśmy się w Haus Neudorf pod Berlinem. Wśród tegorocznych uczestników wyjazdu było kilka osób, które uczestniczyły także w ubiegłorocznej wymianie. Głównymi tematami wyjazdu były stereotypy oraz ekologia. W nawiązaniu do tych tematów przeprowadziliśmy szereg warsztatów.

Pierwszego dnia zainspirowani krótkim video, rozmawialiśmy o ekologii. Jeden z uczestników powiedział, że ekologia to część naszego życia, a skutki, np. zanieczyszczenia powietrza, dotykają wszystkich tak samo.

Dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat zero waste, podczas którego szyliśmy woreczki ze starych firanek, które można wykorzystać podczas zakupów, aby ograniczyć używanie jednorazowych, plastikowych torebek. Uczestnicy mieli również wiele innych pomysłów na wykorzystanie woreczków. Warsztat ten przełamywał także stereotyp, że szycie należy raczej do kobiecych zajęć. Bardzo chętnie wzięła w nim udział męska część uczestników, która stanowiła większość podczas naszej tegorocznej wymiany.

Rozmowę o stereotypach i dyskryminacji poprzedziliśmy przeprowadzeniem warsztatu One Step – Krok naprzód. Zadaniem każdego z uczestników było wcielenie się w różne role społeczne, np. 60-letniego mężczyzny, który właśnie stracił pracę, bezrobotnej samotnej matki z dwójką dorastających dzieci, 44-letniej kobiety, która jest dyrektorem firmy transportowej, 24-letniego mężczyzny z nieskończonymi studiami, który jest uchodźcą z kraju dotkniętego wojną. Następnie wywiązała się dyskusja na temat nierówności społecznych, a część osób podzieliła się swoimi osobistym doświadczeniem. Jedną z refleksji po wykonaniu tego ćwiczenia było to, że do każdego człowieka należy podchodzić indywidualnie, bo dopiero, gdy go lepiej poznamy, możemy dowiedzieć się jaką osobą tak naprawdę jest.

Iza, która uczestniczyła w wymianie głównie w roli tłumaczki, poprowadziła warsztat łamiący stereotypy dotyczące osób niewidomych. Sama nie widzi od wielu lat i podzieliła się swoimi doświadczeniami z tym związanymi. Zaprezentowała nam również technologie ułatwiające pracę i życie codzienne osobom niewidomym. Dzięki temu lepiej mogliśmy zrozumieć osoby niewidzące.

W Haus Neudorf, podczas wymiany młodzieżowej wykonywaliśmy także prace manualne – stolarskie: zbudowaliśmy kompostownik, zaprojektowaliśmy nowe “okna” do budynku gospodarczego oraz drzwi do niewykończonego pomieszczenia na poddaszu. Prace przebiegały bardzo sprawnie dzięki wiedzy i doświadczeniu uczestników ze szkoły stolarskiej w Hamburgu.

W czasie wyjazdu przeprowadziliśmy również gry i zabawy integracyjne oraz wspólnie gotowaliśmy – zrobiliśmy m.in. pizzę i pierogi. Nie zabrakło czasu na aktywność na świeżym powietrzu, grę w piłkę, spacery oraz ogniska. Byliśmy również na wycieczce w Berlinie oraz w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Zwiedziliśmy Muzeum Check Point Charlie oraz Muzeum H olokaustu.

Dzięki pobytowi w Niemczech nawiązaliśmy nowe, międzynarodowe znajomości, wymieniliśmy się doświadczeniami oraz nauczyliśmy się nowych rzeczy. Nabraliśmy również motywacji do dalszego działania.

Nasze spotkanie mogło zostać zrealizowane dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.






***

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.