W dniach 2-9 sierpnia 2021, wraz z grupą młodzieży pojechaliśmy do Haus Neudorf w Niemczech, gdzie spotkaliśmy się z grupami młodzieżowymi z Niemiec i Luksemburga. Przez tydzień integrowaliśmy się, przeprowadziliśmy warsztaty dyskusyjne oraz kreatywne, spędzaliśmy czas na aktywnościach sportowych, zwiedzaliśmy, a także przygotowywaliśmy posiłki, sprzątaliśmy i wykonywaliśmy prace porządkowe wokół budynku, w którym nocowaliśmy.
Warsztaty dyskusyjne
Podczas tegorocznego spotkania m.in. rozmawialiśmy o Celach Zrównoważonego Rozwoju. Już pierwszego dnia, zaraz po krótkim zapoznaniu się, dowiedzieliśmy się jakie są Cele Zrównoważonego Rozwoju i co tak naprawdę znaczą, do czego się odnoszą. Każdy miał za zadanie wybrać dwa cele, które są dla niego szczególnie ważne, aby w kolejnych dniach skupić się podczas dyskusji na konkretnych tematach.
Dla wielu osób ważny okazał się cel dotyczący równości płci, dlatego przeprowadziliśmy specjalny warsztat na ten temat. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i własną perspektywą dotyczącą tego zagadnienia. Mieliśmy okazję zauważyć, że odbiór kulturowy kobiet i mężczyzn w Polsce, Niemczech i Luksemburgu jest nieco inny. Mówiliśmy również o tym, czym się różni płeć biologiczna od płci kulturowej i psychologicznej. Poruszyliśmy także kwestię stereotypów płciowych.
Iza, która uczestniczyła w wymianie głównie w roli tłumaczki, poprowadziła warsztat o dostępności dworców dla osób niewidomych. Sama nie widzi od wielu lat i podzieliła się swoimi doświadczeniami z tym związanymi. Zaprezentowała nam również film, który stworzyła w ramach swojej pracy dyplomowej. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć osoby niewidzące, poznać ich potrzeby oraz sposoby, jak możemy im pomóc w codziennych sytuacjach.
Warsztaty kreatywne
W ramach warsztatów kreatywnych robiliśmy w tym roku breloki z foli termokurczliwej. Każdy dostał kawałek foli, na której miał za zadanie zaprojektować własny brelok używając kolorowych flamastrów. Wycięte obrazki ułożyliśmy na blachach wyłożonych folią aluminiową i włożyliśmy do piekarnika. Pod wpływem wysokiej temperatury nasze breloki skurczyły się i stwardniały. Ostatnim etapem robienia breloków było doczepienie specjalnej zawieszki. Warsztaty pobudziły naszą wyobraźnię, a same breloki stały się wyjątkową pamiątką, którą każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą.
Wycieczki i czas wolny
Podczas wymiany młodzieżowej nie mogło zabraknąć wycieczki do Berlina. Odwiedziliśmy znane miejsca w stolicy Berlina, m.in. Bramę Brandenburską, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Check Point Charlie oraz Alexanderplatz, z którego można podziwiać Berlińską Wieżę Telewizyjną.
Zwiedzaliśmy także Miejsce Przestrogi i Pamięci Ravensbrück. Poznaliśmy historię tego miejsca oraz złożyliśmy symboliczne róże. Pobyt w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat temu funkcjonował obóz koncentracyjny skłonił nas do wielu refleksji.
W czasie wolnym każdy mógł pospacerować po przepięknej okolicy, odpocząć od miejskiego zgiełku i poobcować z naturą. W okolicy Haus Neudorf można spotkać wiele dzikich zwierząt, m.in. lisy, zające, sarny, a także wiele gatunków ptaków. Codziennie chodziliśmy też nad pobliskie jezioro, aby popływać i poodbijać piłkę. Chętni mogli także wypożyczyć rowery na przejażdżkę po okolicy. Wieczory spędzaliśmy na grze w gry planszowe i karciane.
Tygodniowy wyjazd zakończyliśmy wspólnym grillem połączonym z ogniskiem. To była prawdziwa uczta, a rozmowy trwały do późnej nocy. Do Polski wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń, z nową wiedzą i z nowymi doświadczeniami.
***
Nasza wymiana młodzieżowa została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.