Spotkanie integracyjne

16 listopada odbyło się spotkanie integracyjne w biurze ATD Czwarty Świat. Uczestnikami wydarzenia były wszystkie osoby zaangażowane w Ruch. Od godziny 18:00 goście powoli przybywali na spotkanie. Niektórzy byli w biurze dopiero pierwszy lub drugi raz, inni doskonale znają to miejsce. Wiele osób przyszło w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Niezależnie od wszystkiego – każdy mógł tego dnia zawrzeć nowe, wartościowe znajomości.

Sala była wypełniona po brzegi. Każdy mógł też przynieść coś od siebie na szwedzki stół, który aż uginał się pod pysznościami. Panowała atmosfera otwartości i uprzejmości.

Na spotkanie przybyły również osoby nie znające języka polskiego, dlatego można było usłyszeć rozmowy nie tylko w języku polskim, ale również angielskim i rosyjskim.

DSCF8612Oficjalna część spotkania rozpoczęła się od przywitania wszystkich gości przez stałych wolontariuszy ATD Czwarty Świat. Następnie wszyscy wzięli udział w zabawach integracyjnych, które miały na celu poznanie się i przełamanie nieśmiałości. Było reagowanie klaskaniem na obrazki przedstawiające rzeczy, które lubimy, było poszukiwanie osób, które spełniają wytyczne zapisane na kartkach, które każdy dostał, była także twórcza praca  w grupach.

Na spotkaniu wyświetlono również film dokumentujący obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem w Warszawie, które miały miejsce 17 października. Wiele spośród obecnych na sali osób mogło na nim rozpoznać siebie i swoich znajomych oraz przypomnieć sobie to wydarzenie. Dla tych, którzy w nim nie uczestniczyli, była to okazja, aby zobaczyć, jak przebiegały obchody tego ważnego dnia. W ramach wydarzenia można było obejrzeć spektakl Teatru bezdomnych pt. Zaczarowany imbryk, obejrzeć wystawę Usłyszeć Czwarty Świat oraz wziąć udział w tworzeniu pracy plastycznej Z myślą o jutrze.  Wszystkie te działania idealnie wpisują się w tegoroczne hasło Dnia Walki z Ubóstwem, które brzmi „Wspólnie budujmy świat pełen szacunku dla praw i godności człowieka”.

Każdy uczestnik spotkania dostał wydrukowany newsletter z informacjami, co działo się w ATD w ostatnim czasie, jakie ważne wydarzenia miały miejsce, m.in. spotkanie młodzieży i spotkanie wolontariuszy. Newsletter zawiera również informacje o najbliższych planowanych działaniach oraz przedstawia priorytety Ruchu na najbliższy rok, ustalone podczas procesu programacji.

Podczas spotkania panowała luźna, przyjazna, niemal rodzinna atmosfera. Każdy mógł się wypowiedzieć, podzielić swoimi spostrzeżeniami, zadać nurtujące go pytania.

DSCF8646

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. Mamy nadzieję, że był to mile i ciekawie spędzony czas, a także, że każdy mógł poczuć się częścią wspólnoty, jaką tworzy ATD Czwarty Świat w Warszawie. Ufamy, że wydarzenia tego dnia będą pomocne przy planowaniu i realizacji działań ATD w przyszłości.

Jagoda Wawrzeńczak

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.