Zapraszamy na pierwsze spotkanie Warsztatów “Wrzesiński” w edycji 2017/2017 27 września o godzinie 18:00 w redakcji “Więzi” przy ul. Trębackiej 3. Spotkanie będzie poświęcone myśli prof. Elżbiety Tarkowskiej.
Ojciec Józef Wrzesiński pisał o trzech rodzajach wiedzy pozwalających zrozumieć i wyeliminować ubóstwo: wiedzy akademickiej, wiedzy, którą posiadają osoby najuboższe na podstawie swojego doświadczenia oraz wiedzy osób działających na rzecz osób najuboższych. W jaki sposób wiedza osób doświadczających ubóstwa i działaczy społecznych może wpływać na wiedzę naukowców? Czy nauka może być społecznie zaangażowana? Jak osoby działające społecznie mogą czerpać z wiedzy naukowców?
Odpowiedzi na te pytania chcemy poszukać na spotkaniu otwierającym cykl Warsztatów „Wrzesiński” w edycji 2017-2018. Przyjrzymy się myśli i tekstom prof. Elżbiety Tarkowskiej (1944–2016), która była wieloletnim uczestnikiem naszych warsztatów. Prof. Tarkowska była uznanym socjologiem specjalizującym się w socjologii ubóstwa. W Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (IFiS PAN) prowadziła Zespół Badań nad Ubóstwem, była również dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. W kwartalniku „Więź” opublikowała szereg artykułów dotyczących stanu ubóstwa w Polsce. Współpracowała również z wieloma organizacjami pozarządowymi, w szczególności z Międzynarodowym Ruchem ATD Czwarty Świat i inspirowała się myślą ojca Józefa Wrzesińskiego.
Spotkanie będzie podzielone dwie części. W pierwszej części sylwetkę i myśl prof. Tarkowskiej przybliży nam związany z Ruchem ATD i Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów dr Robert Nowak, historyk, społecznik, bloger i autor powieści historycznych.
Druga część będzie poświęcona dyskusji nad fragmentami tekstów prof. Elżbiety Tarkowskiej oraz nad społecznym zaangażowaniem nauki.
Spotkanie odbędzie się 27 września o godzinie 18:00 w siedzibie redakcji “Więzi” przy ul. Trębackiej 3 w Warszawie.
Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności pod poniższym linkiem, co pozwoli nam przygotować odpowiednią ilość materiałów do dyskusji:
https://goo.gl/forms/ZvUDZ8SXzSxeayX63
Organizatorami spotkania są Międzynarodowy Ruch ATD Czwarty Świat i „Więź”.
Warsztaty „Wrzesiński” to cykl spotkań organizowanych przez Ruch ATD Polska co dwa miesiące od 2008 roku. Nazwa warsztatów wzięła się od nazwiska założyciela ATD, jako że punktem wyjścia do rozmów o problemach ubóstwa i wykluczenia społecznego, a także rozwiązań polityki społecznej, jest myśl Józefa Wrzesińskiego. Towarzyszy nam pytanie, jak możemy podjąć jego przesłanie w Polsce. Odpowiedzi szukamy w badaniach naukowców, doświadczeniach praktyków i osób doświadczających ubóstwa na co dzień. Spotkania będą odbywać się co dwa miesiące i są otwarte dla wszystkich chętnych.