Spotkanie Warsztatów “Wrzesiński”: Społeczne zaangażowanie nauki, czyli praktykowanie myśli Elżbiety Tarkowskiej

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Warsztatów “Wrzesiński” w edycji 2017/2017 27 września o godzinie 18:00 w redakcji “Więzi” przy ul. Trębackiej 3. Spotkanie będzie poświęcone myśli prof. Elżbiety Tarkowskiej.

Ojciec Józef Wrzesiński pisał o trzech rodzajach wiedzy pozwalających zrozumieć i wyeliminować ubóstwo: wiedzy akademickiej, wiedzy, którą posiadają osoby najuboższe na podstawie swojego doświadczenia oraz wiedzy osób działających na rzecz osób najuboższych.  W jaki sposób wiedza osób doświadczających ubóstwa i działaczy społecznych może wpływać na wiedzę naukowców? Czy nauka może być społecznie zaangażowana? Jak osoby działające społecznie mogą czerpać z wiedzy naukowców?

Odpowiedzi na te pytania chcemy poszukać na spotkaniu otwierającym cykl Warsztatów „Wrzesiński” w edycji 2017-2018. Przyjrzymy się myśli i tekstom prof. Elżbiety Tarkowskiej (1944–2016), która była wieloletnim uczestnikiem naszych warsztatów.  Prof. Tarkowska była uznanym socjologiem specjalizującym się w socjologii ubóstwa. W Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (IFiS PAN) prowadziła Zespół Badań nad Ubóstwem, była również dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. W kwartalniku „Więź” opublikowała szereg artykułów dotyczących stanu ubóstwa w Polsce. Współpracowała również z wieloma organizacjami pozarządowymi, w szczególności z Międzynarodowym Ruchem ATD Czwarty Świat i inspirowała się myślą ojca Józefa Wrzesińskiego.

Spotkanie będzie podzielone dwie części. W pierwszej części sylwetkę i myśl prof. Tarkowskiej przybliży nam związany z Ruchem ATD  i Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów dr Robert Nowak, historyk, społecznik, bloger i autor powieści historycznych.

Druga część będzie poświęcona dyskusji nad fragmentami tekstów prof. Elżbiety Tarkowskiej oraz nad społecznym zaangażowaniem nauki.

Spotkanie odbędzie się 27 września o godzinie 18:00 w siedzibie redakcji “Więzi” przy ul. Trębackiej 3 w Warszawie.

 Będziemy wdzięczni za potwierdzenie obecności pod poniższym linkiem, co pozwoli nam przygotować odpowiednią ilość materiałów do dyskusji:

https://goo.gl/forms/ZvUDZ8SXzSxeayX63

Organizatorami spotkania są Międzynarodowy Ruch ATD Czwarty Świat i „Więź”.

 

V-Czwartyswiat_małe

 

LOGO_WIEZ_DOBRE_małe

 

 

 

 

 

 

plakat warsztaty wrzesiński

 

Warsztaty „Wrzesiński” to cykl spotkań organizowanych przez Ruch ATD Polska  co dwa miesiące od 2008 roku. Nazwa warsztatów wzięła się od nazwiska założyciela ATD, jako że punktem wyjścia do rozmów o problemach ubóstwa i wykluczenia społecznego, a także rozwiązań polityki społecznej, jest myśl Józefa Wrzesińskiego. Towarzyszy  nam pytanie, jak możemy podjąć jego przesłanie w Polsce. Odpowiedzi szukamy w badaniach naukowców, doświadczeniach praktyków i osób doświadczających ubóstwa na co dzień. Spotkania będą odbywać się co dwa miesiące i są otwarte dla wszystkich chętnych.

 

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.