Warsztaty o tworzeniu i dekonstrukcji świata 21 kwietnia – relacja

Nasze kwietniowe spotkanie było zupełnie wyjątkowe. Otworzyliśmy grupę Djynamo na wszystkich młodych duchem i chętnych do dyskusji. W mieszanym wiekowo, kulturowo i poglądowo gronie zastanawialiśmy się nad narracjami, które nas otaczają.
Temat wszechobecnych narracji i tego jak wpływają na nasze postrzeganie świata i ludzi wywołał ożywione dyskusje. Poznanie mechanizmów ich powstawania pobudza do bardziej krytycznego przyjrzenia się informacjom, które do nas docierają. Przekonaliśmy się, że narracja nie musi być prawdziwa żeby miała wpływ na nasze myślenie. Ważne, żeby wywoływała emocje, bo to one najmocniej wpływają na to, jak patrzymy na świat.

IMG_1745

Powiedzieliśmy też sobie, że nie ma świata jednej historii,a żebyśmy mogli czerpać z ich bogactwa i różnorodności potrzebne są osobiste spotkania i poznawanie ludzi w ich własnym środowisku. To pomaga nam rozpoznać swoje uprzedzenia i pozbywać się ich.
Dlatego, gdy myślimy o budowaniu świata sprawiedliwego dla wszystkich- bez nierówności, dyskryminacji czy wykluczenia- myślimy o świecie, w którym ludzie spotykają się, rozmawiają, poznają się lepiej i działają razem. Tak, jak w czasie naszych spotkań.
Przez zagłębienie się w temat narracji ledwie dotknęliśmy zagadnienia równości płci, pojawiły się też inne tematy, których nie wyczerpaliśmy. To świetnie! Będą dla nas inspiracją do kolejnych ciekawych spotkań.

IMG_1751IMG_1752

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.