Warsztaty „Wrzesiński” – ubóstwo i migracje – relacja

Warsztaty w całości poświęcone były tematyce migracji i sytuacji ubóstwa imigrantów, zarówno w pismach J. Wrzesińskiego, jak i w obecnej sytuacji polityczno-społecznej.

Szczególnie, jako badacza problemu bezdomności, zainteresowała mnie wypowiedź Roberta na temat polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii, którzy z różnych przyczyn ( nieznajomość języka, niezaradność, brak orientacji w miejscowym rynku pracy, wykorzystaniu przez oszustów, uzależnień) popadają w skrajne ubóstwo i znajdują się na ulicy w kryzysie bezdomności. Osoby te jednak nie wykazują chęci powrotu do kraju.

Całkowicie odmienna sytuacja ukształtowała się w zakresie emigracji związanej z tzw. „fenomenem Podhala”. Region podhalański już w XIX wieku znany był z dużej emigracji zarobkowej głównie do Stanów Zjednoczonych. Zaradność, pracowitość, różnorodność umiejętności charakteryzująca Górali przyczyniła się do powstania silnych ekonomicznie ośrodków polonii, a tradycyjnie rozbudowane więzy pokrewieństwa uformowały zaplecze dla kolejnych fal emigracji. Efekty ekonomiczne tego „fenomenu” szczególnie mocno pojawiły się w latach 70-tych, kiedy to emigranci ekonomiczni w USA zaczęli intensywnie inwestować w rozwój agroturystyki w miejscach swego pochodzenia, co znacząco przyczyniło się do rozwoju regionu.

Zastanawiające wydaje się również porównanie ekonomii społecznej związanej z polską imigracją w UE, która w coraz mniejszym stopniu dofinansowuje rodziny pozostałe w kraju, a imigracją ukraińską w Polsce, która większość dochodów przesyła rodzinom, lub inwestuje na Ukrainie.

– Paweł Ilecki

IMG_20180423_171308 IMG_20180423_174619

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.