Warsztaty “Wrzesiński” ze specjalnym udziałem Richarda Wresinskiego

Związki Józefa Wrzesińskiego z Polską –

spotkanie Warsztatów Wrzesińskiego ze specjalnym udziałem Richarda Wresinskiego

Drodzy Przyjaciele Ruchu ATD Czwarty Świat,

serdecznie zapraszamy na kolejne, ostatnie przed wakacjami spotkanie Warsztatów „Wrzesiński”. Odbędzie się ono 13 czerwca, w godz. 17.00-19.00 w Redakcji „Więzi” (ul. Trębacka 3, Warszawa).

Spotkanie będzie poświęcone Związkom Józefa Wrzesińskiego z Polską, a gościem specjalnym będzie Richard Wresinski.

Założyciel Ruchu ATD Czwarty Świat Józef Wrzesiński miał polskie korzenie, o czym pamiętamy w szczególny sposób w ramach Ruchu ATD zachowując polskie brzmienie jego imienia i nazwiska (we Francji znany jest jako Joseph Wresinski). Jego ojciec Władysław Wrzesiński pochodził ze Śremu na terenie Wielkopolski.

W pierwszej części spotkania chcemy przyjrzeć się bliżej historii rodzinnej Józefa Wrzesińskiego. Naszym specjalnym gościem będzie Richard Wresinski z rodziną. Podzieli się z nami pierwszymi wrażeniami z pobytu w kraju swojego wuja, a także wspomnieniami o swoim krewnym.

W 1979 roku ojciec Józef Wrzesiński miał również okazję odwiedzić Polskę osobiście razem ze swoją współpracownicą panią Alwine de Vos van Steenwijk, późniejszą przewodniczącą Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat. Swoje refleksje na temat sytuacji w Polsce zawarli potem w napisanej wspólnie w 1981 roku książce Pologne, que deviennent tes sous-prolétaires ? [Polsko, kim są twoi najubożsi?] W podróży po Polsce towarzyszył mu wtedy dziennikarz „Więzi” Cezary Gawryś, który od wielu lat wspiera organizację Warsztatów Wrzesiński oraz rozwój Ruchu ATD w Polsce. Cezary Gawryś podzieli się z nami wspomnieniami i refleksjami z tamtego czasu.

Pragniemy również zastanowić się nad pytaniem, w jaki sposób związki ojca Józefa z naszym krajem pomagają nam zrozumieć jego myśl i przesłanie oraz podjąć je w Polsce. Będzie to też okazja do refleksji nad tym, jak nasze własne korzenie rodzinne wpływają na zaangażowanie i życiowe wybory.

1985-Genève-père-Joseph-en-Mw-de-Vos-van-Steenwijk-275x400

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.