„A path to meet each other”: Niezapomniane przeżycia podczas workcampu w Belgii

W dniach 12 – 20 lipca grupa młodych ludzi z Polski pojechała do Bruksel na worcamp organizowany przez ATD, aby wspólnie z młodymi Belgami (głównie z Flandrii) pracować i uczyć się od siebie nawzajem.

Projekt „A path to meet each other”, który zrzeszył łącznie 18 osób (9 z Polski i 7 z Belgii, jedną z Francji i jedną z Holandii) realizowany w Brukseli, miał dwa cele: jeden, to budowa ścieżki przy domu ATD Czwarty Świat w Brukseli, a drugi to budowa ścieżki w metaforycznym sensie: integracja i wymiana kulturowa między młodzieżą z różnych krajów.

x4

Program wyjazdu

Główną aktywnością były prace remontowe, na które składało się porządkowanie ogródka, obrabianie, malowanie i kładzenie palet oraz posprzątanie po remoncie. Oprócz tego, młodzi byli podzieleni na podgrupy i wykonywali obowiązki związane z codziennym życiem, m.in. gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów.

Był też czas na gry i zabawy integracyjne, których animatorami byli również młodzi ludzie.

W programie nie zabrakło również wieczorka kulturalnego, podczas którego młodzież z Polski i Belgii miała okazję zaprezentować to, co ich zdaniem jest najważniejsze, aby przedstawić o swoim kraju. Były zabawy językowe, co wywoływało dużo śmiechu po jednej jak i  drugiej stronie, jako że język polski i flamandzki są bardzo odmienne. Był również czas na teatrzyk, gdzie młodzież mogła przedstawić najważniejsze dla nich sceny związane ze swoim krajem. W Polskiej grupie były to humorystycznie przedstawione wydarzenia związane z Lechem Wałęsą, Okrągłym Stołem i obaleniem komunizmu. Belgowie zaś pokazali ich ulubiony sposób spędzania czasu, czyli siedzenie w barze i rozmawianie z przyjaciółmi.

14875027_1929484863945670_1179823680_n

 

Wrażenia uczestników

Czas ten był dla niektórych niesamowicie bogatym doświadczeniem. Arek z Warszawy stwierdza:  Częściowo poznałem kultury innych krajów, dostrzegłem własne cechy, o których nie miałem pojęcia, przestałem się bać szczerej rozmowy, potrafię przedstawić swoje zdanie.

Dodatkową atrakcją było zwiedzanie. Młodzież mogła się przejść po pięknych uliczkach Brukseli, mieli również okazję zobaczyć serce Europy – Parlament Europejski. Z kolei w przedostatni dzień projektu cała grupa wybrała się do nadmorskiej Ostendy. Było upalnie, niemal wszyscy kąpali się i bawili na plaży.

 

Młodzież wróciła z wyjazdu zadowolona, nawiązały się nowe kontakty i znajomości. Justyna, Sandra i Ania ze Strzelec Opolskich komentują to tak: Cieszymy się, że miałyśmy okazję pojechać i poznać członków [Ruchu] ATD, z którymi nadal utrzymujemy kontakt. Miło wspominamy czas spędzony w Belgii i bardzo chętnie uczestniczyłybyśmy w innych wyjazdach organizowanych przez ATD.

Z kolei Arek puentuje: W te wakacje wyjeżdżałem wiele razy, lecz czas spędzony w takim gronie ludzi sprawił mi najwięcej radości. Są to nie zapomniane przeżycia.

x3

 

 

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *