17października 2021 funkcję kierowania Międzynarodowym Ruchem ATD Czwarty Świat objął nowy zespół International Leadership Team, w skład którego wszedł Bruno Dabout, Chantal Consolini Thiébaud i Martin Kalisa. Ich wyboru dokonała „grupa rozeznania” składająca się z 23 członków Ruchu, która zastanawiała się nad najważniejszymi zadaniami dla zespołu ILT.

W realizacji ich misji zespół wspierają:

  • Delegacje regionalne do Afryki, Azji, Europy, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Oceanu Indyjskiego. Każda z nich wspiera działania i członków ATD oraz rozwija wymianę i wspólne projekty między regionami oraz z Międzynarodowym Zespołem Przywódczym.
  • Międzynarodowe Centrum, w skład którego wchodzą cztery główne zespoły: Wiedza/Działanie/Zaangażowanie, Szkolenia, Komunikacja Publiczna oraz Administracja, Etyka i Finanse. Nad konkretnymi zadaniami pracuje również kilka zespołów: Sekretariat International Leadership Team, International Advocacy , Forum na temat Przezwyciężania Ekstremalnego Ubóstwa , Komitet 17 października , Joseph Wresinski Center oraz Merging Knowledge .

Kim są członkowie ILT? Poznajcie ich.

Chantal Consolini Thiébaud

Zainspirowana słowami Józefa Wrzesińskiego, wypowiedzianymi podczas pierwszego Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem w 1987 roku: “A wy, młodzi ludzie, którzy niecierpliwie oczekujecie sprawiedliwości i prawdy, co zamierzacie zrobić w waszych szkołach, na waszych uniwersytetach i w waszych klubach młodzieżowych?”, Chantal została przyjacielem ATD w Besançon. W tym czasie studiowała tam geologię. Wpływ czasu spędzonego w charakterze przyjaciela ATD oraz szkolenia, które otrzymała od innych przyjaciół  i członków Korpusu Wolontariuszy, doprowadziły ją do tego, że w 1995 roku sama została członkiem Korpusu Wolontariuszy. W tym czasie odkryła, że ATD Czwarty Świat jest naprawdę międzynarodową organizacją.

W Marsylii i w Lille we Francji Chantal pracuje z rodzinami i z lokalnymi partnerami. Wszyscy starają się zaangażować osoby żyjące w skrajnym ubóstwie w tworzenie projektów sąsiedzkich, w których nikt nie jest pominięty. Jako członkini międzynarodowego zespołu koordynacyjnego Tapori, wówczas z siedzibą w Szwajcarii, ma kontakt z dziećmi na całym świecie. Wiele z nich nie czeka, aż dorośli pozwolą im budować przyjaźń lub pokój, gdy jedno i drugie często wydaje się niemożliwe. Przez sześć lat prowadziła Uniwersytet Powszechny ATD Czwarty Świat w regionie paryskim. W tym samym czasie uczestniczyła w międzynarodowych badaniach nad Ukrytymi Wymiarami Ubóstwa. Odkrywa wraz z aktywistami ATD Czwarty Świat wyzwanie, jakim jest bycie współbadaczem na równi z naukowcami i profesjonalistami.

Od nieco ponad roku jest członkiem regionalnego zespołu koordynacyjnego na Europę. Jest świadoma, że członkowie ATD Czwarty Świat w całej Europie chętnie się spotykają i zachęcają do wzajemnej pracy. Urodzona w małej wiosce we wschodniej Francji, blisko granicy ze Szwajcarią, Chantal dorastała doświadczając solidarności w społecznościach wiejskich. Jej dzieciństwo stworzyło również silną więź z naturą. Chantal jest żoną Emmanuela i razem mają dwójkę dzieci, Celię i Albana. Mówi: “To dzięki ich wsparciu oraz wsparciu mojej rodziny, mojego ojca, moich sióstr i mojego brata, jestem w stanie służyć ATD Czwarty Świat, które jest moim życiem od ponad 35 lat. Dołączam do nowego International Leadership Team z mieszaniną entuzjazmu i obaw. Postaram się sprostać waszemu zaufaniu i do tego będę was potrzebowała.”

Bruno Dabout

Bruno Dabout pochodzi z Francji. Pasjonuje się szczególnie edukacją i gospodarką. Bruno jest zmotywowany, aby zmieniać świat we współpracy z ludźmi żyjącymi w skrajnym ubóstwie.

Wstąpił do Korpusu Wolontariuszy w 1983 roku. Wraz z żoną Pascale, również wolontariuszką ATD, i dwójką  dzieci, spędzili prawie połowę swojego życia z ATD w dzielnicach niedostatku w Paryżu, Tajlandii i USA. Pełnili również obowiązki w ośrodkach szkoleniowych, badawczych i rzeczniczych ATD. Bruno prowadził oddolne projekty angażujące dzieci, młodzież i dorosłych żyjących w ubóstwie. Pracował nad międzynarodową administracją i finansami ATD oraz pomagał w ewaluacji i planowaniu organizacji.

Bruno jest członkiem International Leadership Team ATD Czwarty Świat od 2017 roku.

Martin Kalisa

Martin Kalisa po raz pierwszy dowiedział się o ATD Czwarty Świat podczas badań akademickich nad imigracją w Belgii. Wkrótce dołączył jako przyjaciel ATD . Właśnie przeżył ludobójstwo w Rwandzie. To było bardzo bolesne doświadczenie, które sprawiło, że zrozumiał znaczenie godności człowieka i co to znaczy być jej pozbawionym.

W 1999 roku Martin został członkiem Korpusu Wolontariuszy, podobnie jak jego żona Glycella. Najpierw w Belgii, gdzie wspierał francuskojęzyczny Uniwersytet Powszchny ATD Czwarty Świat . W 2004 roku wraz z dwójką dzieci Omère i Yves przeprowadzili się do Frimhurst Family House w Wielkiej Brytanii . Tam odkrył, do jakiego stopnia prawo do życia rodzinnego jest odmawiane najciężej dotkniętym biedą. Kierowany zaangażowaniem w tę walkę, podjął pracę doktorską na temat kryminalizacji ubóstwa w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku dołączył do krajowego zespołu koordynacyjnego ATD Fourth World UK.

W 2014 roku Martin dołączył do regionalnego zespołu koordynującego dla Afryki . W tym czasie mieszkał w Senegalu, Kenii, a następnie w Rwandzie. Po trzydziestu latach na nowo odkrył swój rodzinny kontynent. Włącznie z surowością ubóstwa w Afryce i wysiłkami osób żyjących w skrajnym ubóstwie, aby zapewnić lepszą przyszłość swoim dzieciom. Podczas pracy w ATD Martin uświadomił sobie, że cierpienie spowodowane skrajnym ubóstwem przekracza bariery językowe, kulturowe i etniczne.

Martin zgodził się dołączyć do International Leadership Team pomimo wszystkich wyzwań, przed którymi stoi Afryka. Zrobił to, ponieważ wierzy, że ATD Czwarty Świat to rodzina poza granicami. Jest pełen pokory wobec odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa i liczy na wsparcie wszystkich.