Festiwal Marze(2)-web

ATD weekend marzeń

Każdego roku osoby zaangażowane w działania ruchu ATD Czwarty Świat spotykają się na Festiwalu Marzeń. Jest to wydarzenie, podczas którego pracownicy, wolontariusze oraz wszystkie osoby partycypujące we współtworzeniu ATD mają szansę spędzić ze sobą czas i lepiej się poznać w miłych okolicznościach przyrody. Przede wszystkim jednak jest to weekend bardzo intensywny, wypełniony różnego rodzaju aktywnościami i warsztatami, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.

Ostatni Festiwal Marzeń odbył się w weekend 20-22 sierpnia w miejscowości Sielpia Wielka i jak zawsze towarzyszyło mu mnóstwo emocji i wrażeń.

Przygotowane zostały materiały: ulotki oraz książki związane z działalnością stowarzyszenia ATD Czwarty Świat, które można było wziąć, aby lepiej zapoznać się z historią oraz celami ATD.

Na początku Festiwalu został przedstawiony harmonogram oraz zasady wyjazdu. Następnie był czas na zapoznanie się. Nawiązując do nazwy wydarzenia, każdy, obok swojego imienia, napisał lub narysował własne marzenia, którymi następnie podzielił się z resztą grupy. Był to pozytywny początek, który zbliżył do siebie uczestników i pozwolił kontynuować warsztaty w przyjaznej atmosferze. Przekonaliśmy się, iż grupa składała się z osób różnych narodowości i wyznań i posiadała bardzo interesujące, choć nie zawsze łatwe, życiowe doświadczenia. Inspirującym elementem spotkania był pokaz narodowego tańca z Tadżykistanu.


Po spotkaniu powitalnym przyszła pora na kolejne wydarzenia. Jedna z uczestniczek przygotowała warsztaty międzykulturowe pod hasłem „szacunek”. Pracując w grupach, dociekaliśmy, co to pojęcia dla nas oznacza, z czym je utożsamiamy. Dzięki intensywnym dyskusjom udało nam się wypracować ogólne założenia, do których dochodziliśmy poprzez analizę własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Szacunek wobec bliskich, jak też „obcych” – osób, których nie znamy, jednak mijamy na ulicy każdego dnia. Niezależnie od grupy konkluzja była zawsze podobna – szacunek wobec drugiego człowieka, niezależnie od tego, kim jest, to jedna z podstawowych wartości, których musimy przestrzegać, żyjąc w społeczeństwie, respektując podstawowe prawa człowieka.

Podczas aktywności dedykowanych dla dorosłych dzieci mogły spędzić czas na różnego rodzaju zabawach i warsztatach zorganizowanych przez wolontariuszy.

Po posiłku przyszła pora na atrakcje na świeżym powietrzu. Uczestnicy wybrali się na spacer lub rowerki wodne, w zależności od preferencji. Pogoda dopisała, był to więc dobry moment na odpoczynek i regenerację przed kolejnymi zajęciami.

Po powrocie na uczestników czekały warsztaty kreatywne. Do wyboru była praca nad kolażem lub robienie toreb, a dla najmłodszych robienie „slajmów”, czyli domowej roboty masy plastycznej. Pod koniec warsztatów powstał wspólny kolaż ze zdjęciami ATD i wiele kolorowych, lepkich zabawek. Plecenie worków okazało się bardziej czasochłonne, niż to było przewidziane, ale ostatecznie wytrwali szczęśliwcy wyszli ze swymi rękodziełami 😊

Wieczorem odbyło się ognisko, podczas którego uczestnicy mogli się zrelaksować, zjeść kiełbaski i spędzić ze sobą więcej czasu. Równocześnie dla dzieci zorganizowane zostało karaoke, w którym chętnie brały udział.

Następnego dnia, już po śniadaniu, czekały na nas kolejne zajęcia. Część uczestników dyskutowała na temat 17 października, czyli Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Druga grupa wzięła udział w przygotowanych przez wolontariuszkę warsztatach pod hasłem „czy nasze wady mogą stać się naszymi zaletami”, podczas których doszło do ożywionej wymiany zdań. Uczestnicy mogli podzielić się swoimi cechami charakteru, podczas gdy pozostali rozważali ich mocne strony. W tym samym czasie dzieci wcieliły się w „poszukiwaczy skarbów”, czytając zaszyfrowane wskazówki, rozwiązując zagadki i szukając ukrytych przedmiotów. Zwieńczeniem zabawy, przygotowanej przez drugą wolontariuszkę, była rozmowa o tym, co jest dla każdego największym skarbem.
Po warsztatach przyszedł czas na ewaluacje i pożegnanie. Każdy miał czas, żeby wypowiedzieć się indywidualnie na temat tego, co dał mu ten wyjazd i opisać jednym słowem, z czym wychodzi. Często pojawiały się hasła takie jak: „ludzie”, „empatia”, „nauka”, „energia”, „zabawa”. Zostały one zapisane na wyciętych z papieru listkach, które zostaną wykorzystane przez jedną z wolontariuszek do stworzenia pracy plastycznej.

Myślę, że każde z tych słów bardzo dobrze podsumowuje Festiwal Marzeń. Jest to bezpieczna przestrzeń dla każdego, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy grupy społecznej, do jakiej należy. Każdy tutaj może znaleźć dla siebie miejsce i się rozwijać poprzez poznawanie innych osób oraz ich punktów widzenia i czerpanie z tych doświadczeń. Warsztaty są bardzo różnorodne i każdy może znaleźć interesujący go temat. Dzięki przyjaznej atmosferze uczestnicy nie boją się wypowiadać swojego zdania i angażować w dyskusję.

Pomimo obecnych niepewnych czasów i obaw, czy Festiwal w tym roku dojdzie do skutku, na szczęście udało się go zorganizować i przeżyć te cenne chwile.

Kalina Pajor

Możliwość komentowania została wyłączona.