Dzieci Tapori Agentami Zmiany

Czym jest niesprawiedliwość? Dzieci Tapori w roli Agentów Zmiany

Poniżej prezentujemy tłumaczenie artykułu ATD Cuarte Mundo España na temat kampanii Tapori. Oryginalny tekst znajdziecie TUTAJ

Tapori to międzynarodowy ruch skupiający dzieci z różnych krajów świata, które pracują nad tym, by nikt z ich rówieśników nie cierpiał z powodu ubóstwa i miał jednakowe szanse na szczęśliwe życie w rodzinie, dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, bezpieczne życie w pokoju, prawo do odpoczynku, zabawy, czasu wolnego.

Projekt Tapori realizowany już od prawie pięćdziesięciu lat umożliwia poznawanie różnych kultur, warunków życia i problemów rówieśników z całego świata. Ułatwia wzajemną komunikację dzieci, wymianę doświadczeń i dyskusje na ważne dla nich tematy.

Obecnie kampania Taporii podejmuje szeroko pojęty problem niesprawiedliwości. Dzieci w roli Agentów Zmiany zadają sobie ważne pytanie: czym jest niesprawiedliwość?

Istotną umiejętnością jest rozróżnianie takich sytuacji, które nas po prostu denerwują, od tych, które są jawnie niesprawiedliwe. Tych drugich nie możemy tolerować. Musimy reagować, tak aby nikt nie cierpiał ze względu na niesprawiedliwość czy nierówności.

W realizowanym projekcie, każda z grup Tapori ma wybrać jedną z „niesprawiedliwości”, która wydaje się im priorytetowa. Międzynarodowe Tapori proponuje stworzenie „kompasu” który ma przeprowadzić każdą z grup przez drogę, aż do końca tej kampanii.

W dzieciństwie przeszkadza nam wiele rzeczy: „zadają nam dużo pracy domowej”, „przegrywamy kiedy się bawimy”, „ gubią się nasze przybory szkolne”, itp. Jednak myśląc o życiu codziennym i o tym, co faktycznie jest „niesprawiedliwe”, musimy pójść dalej i pomyśleć o tym, czego doświadczają dzieci na całym świecie. I tutaj sprawa się komplikuje.

Potrzeba zarówno dużo wyobraźni, jak i odpowiednich narzędzi animacyjnych, aby każde dziecko z grupy Tapori mogło wyrazić siebie, aby pozostali słuchali, a dorośli zrozumieli, co dzieci chcą im przekazać.

Gry, których używamy pozwalają nam wysłuchać historii o różnych niesprawiedliwościach, wyjaśnić je, sprawdzić co mają ze sobą wspólnego i czy można je uporządkować według kategorii. Jedna z zabaw, którą stworzyliśmy i uważamy za pomocną, jest zainspirowana znaną grą „Zgadnij kto to?”. Nazwaliśmy ją „Kto jest kim w niesprawiedliwości””. Zastosowanie jej w praktyce pozwoliło każdej grupie Tapori grać i dobrze się bawić, zajmując się trudnym tematem.

Oprócz zabawy, pracujemy nad koncentracją i aktywnym słuchaniem. W czasie gry doświadczamy chwil milczenia, skupienia, w których zwracanie uwagi na jakikolwiek hałas jest pożądane. Te momenty pozwalają na tworzenie poczucia wspólnoty, atmosfery grupy, której członkowie słuchają się wzajemnie, co wymaga współpracy.

Kluczowe jest przejście od jednostki do grupy. Najpierw mamy czas na pracę indywidualną, kiedy zastanawiamy się i opisujemy wszystko, co uważamy za nierówności, wszystko to co przychodzi nam na myśl,kiedy słyszymy słowo „niesprawiedliwość”. Następnie dzielimy się tym z grupą, omawiamy to i wspólnie decydujemy czy rzeczywiście zrozumieliśmy i potrafimy określić, czym jest niesprawiedliwość. Ta zmienna dynamika, aktywność uczy nas słuchania, przekazywania własnych myśli i podejmowania decyzji z poszanowaniem zdania każdego członka grupy.

Aby wyrazić nasze emocje w sposób skrótowy często wykorzystujemy emotikony, które pozwalają nam je zobrazować przy pomocy jednego obrazka.

Wspólnie doszliśmy do następujących wniosków:

NIE JEST NIESPRAWIEDLIWE, mimo że tak się wydaje, coś co jest niewielkim utrudnieniem i jeśli spotyka to inne dziecko, którego nie znamy, gdzieś na innym kontynencie, jest nam to obojętne albo nie porusza nas to tak bardzo.

NIESPRAWIEDLIWE jest coś, co naprawdę wydaje się nie do zniesienia, niezależnie od tego komu się to przydarza.

Nie było to łatwym zadaniem, ale już prawie wszystkie grupy Tapori są gotowe, aby stworzyć kompas, który poprowadzi ich drogą do bycia Agentem/Agentką Zmiany w codziennych warunkach.


Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.