Europejski weekend Djynamo 13-15 XI 2015 we Francji

W ubiegły weekend 13-15 listopada we Francji odbyło się drugie w tym roku Europejskie Spotkanie Djynamo, na które przyjechali młodzi ludzie ze Szwajcarii, Francji, Belgii, Hiszpanii i Polski. Spotkali się, aby poznać, co robią inne grupy europejskie w swoich krajach, aby wspierać partycypację młodych ludzi, którzy mają trudne doświadczenia życiowe i czują się wykluczeni w swoich środowiskach. Kilka pierwszych godzin spotkania przeznaczono na lepsze poznanie się i zaprezentowanie projektów, które zrealizowano w tym roku. Mieliśmy okazję poznać działania grupy z Belgii, która regularnie się spotyka, aby dyskutować na różne tematy wykorzystując do tego teatr forum. Część uczestników z Belgii miała także okazję zmierzyć się ze swoim lękiem wysokości podczas projektu realizowanego przez francuską organizację, której misją jest organizowanie wspinaczek górskich m.in. dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy z Irlandii opowiadali o przygotowaniach do 17 X – Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem w Dublinie, Francuzi o działaniach lokalnych, uczestnictwie w Uniwersytecie Powszechnym i przygotowaniach Festiwalu Wiedzy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się relacja grupy ze Szwajcarii, która zainspirowana doświadczeniem kolegów, zorganizowała workcamp, na który zaprosili młodych ludzi z Francji i Belgii. Polska delegacja składająca się z 7 osób: Elizy, Diany, Artura, Adriana, Tomka, Loszy i Beaty także opowiedziała o naszych działaniach. Zaprezentowaliśmy comiesięczne spotkania Djynamo, udział w Etnolidze oraz projekty letnie: wolontariat na Europejskim Festiwalu Ludzi oraz animacja w Mięcierzynie.

Po prezentacji działań każdej z grup uczestnicy mogli się jeszcze lepiej poznać podczas różnych warsztatów. Wybór był duży: warsztat na temat COP21 i zmian klimatycznych na świecie, warsztat przygotowany przez polską delegację „Most” na temat komunikacji i wielokulturowości oraz grupy dyskusyjne: jedna dotycząca zaangażowania młodych i brania na siebie odpowiedzialności na przykładzie grupy młodych ludzi ze Szwajcarii, którzy zorganizowali workcamp latem tego roku. Ostatnia grupa dyskutowała na temat wspólnego projektu, który ma się odbyć w wakacje przyszłego roku.

Było także dużo śmiechu, zabawy, wspólnego gotowania i sprzątania. Nawiązały się znajomości, powstały wspólne plany na przyszłość. Organizacja weekendu dla ponad 40 osób z różnych krajów, wydawała się nie lada wyzwaniem. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało nam się stworzyć warunki, gdzie każdy mógł czuć się dobrze i znaleźć swoje miejsce.

Artur: „Czułem się wspaniale, bo mimo że się bałem komunikacji to wszystko się udało. Warsztaty były świetne, wszyscy się uśmiechali, byli zadowoleni.”

Xavier: „ Do ATD wracam jak do domu.”

Beata: „Widzę ogromny zapał do działania wśród młodych ludzi. Czuję, że mają moc! Mam nadzieję, że to doświadczenie będziemy mogli wykorzystać po powrocie do domu, w swoich grupach, środowiskach.”

Dylan: „Dużo się nauczyłem o ATD, o tym, jak się organizować.”

Fotorelacja z weekendu:

DSCF0751

DSCF0780

DSCF0799

DSCF0871

DSCF0919

DSCF1009

DSCF0864

DSCF1055

DSCF1304

Dziękujemy Auchan Polska za wsparcie finansowe wyjazdu naszej delegacji.

pobrane

Tagi: Brak tagów

2 komentarze

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *