W sierpniu, podobnie jak rok temu, zorganizowaliśmy Festiwal Marzeń – Letnie Seminarium Na Rzecz Równych Szans w Dworku pod Lipą w Nowych Kotlicach. W tym roku z powodu epidemii zdecydowaliśmy się na dwa mniejsze spotkania w dniach 14-16 sierpnia oraz 28-30 sierpnia. Podczas festiwalu odbyły się m.in. warsztaty dyskusyjne oraz artystyczne, nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.
W obu wyjazdach do Nowych Kotlic uczestniczyły osoby zarówno angażujące się w działania ATD od wielu lat jak i te, które dopiero poznają Ruch. Z tego powodu spotkania rozpoczęliśmy od poznawania się i integracji. Podczas jednego z ćwiczeń każdy z uczestników wykonał swój własny herb, w którym zawarte były trzy elementy: nasze ciepłe wspomnienie z dzieciństwa, co lubimy robić oraz o czym marzymy. Dzięki temu mieliśmy możliwość lepiej uświadomić sobie jak bardzo jesteśmy różnorodni, ale także jak wiele nas łączy.
Bardzo ważnym punktem programu obu wyjazdów była prezentacja o projekcie Nasze Głosy oraz projekcie ustawy o Rzeczniku Praw Społecznych. Spotkanie rozpoczęło się od ćwiczenia polegającego na obserwowaniu butelki. Uczestnicy siedzący w różnych miejscach na sali mieli za zadanie opisać co widzą. Przykład ten pokazał, że potrzebujemy różnych punktów widzenia, aby zyskać perspektywę całościową i zobaczyć jak coś naprawdę wygląda. Właśnie na tym opiera się metoda krzyżowania wiedzy opracowana przez ATD Czwarty Świat – łączy trzy różne perspektywy (osób doświadczających ubóstwa, praktyków i naukowców), które wzajemnie się uzupełniają. W dalszej części spotkania przeprowadzono dyskusję na temat trudności w pracy tą metodą oraz doświadczeń związanych z korzystaniem z usług pomocy społecznej. Przedstawiono także rekomendacje wypracowane podczas trwania projektu Nasze Głosy oraz projekt ustawy o Rzeczniku Praw Społecznych. Nie zabrakło czasu na pytania uczestników i wymianę uwag.
W czasie Festiwalu Marzeń odbyło się wiele warsztatów manualnych, podczas których członkowie ATD dzielili się swoimi umiejętnościami. Marta poprowadziła warsztaty florystyczne, w trakcie których uczestnicy wykonali własnoręcznie kwiatowe „drzewka”. Karina dzieliła się swoją wiedzą na temat ekologicznego trybu życia oraz uczyła nas jak zrobić naturalne kosmetyki. Podczas drugiego wyjazdu uczestnicy mieli okazję rozbudzić swoją kreatywność wykonując biżuterię – powstało wiele bransoletek, naszyjników, kolczyków i pierścionków. Odbyły się także warsztaty szycia woreczków zero waste ze starych firanek, które można wykorzystać robiąc zakupy, aby ograniczyć używanie jednorazowych, plastikowych torebek.
Dzieci wzięły udział w specjalnych warsztatach, podczas których poznały Nero, Stefana, Teodora i Henryka – cztery alpaki mieszkające na terenie Dworku pod Lipą i dowiedziały się wielu ciekawostek z ich życia. Zadawały wiele nurtujących je pytań, np. o której chodzą spać alpaki? Gdzie alpaki mieszkają w zimie? Czy lubią się bawić? Największą atrakcją było głaskanie i karmienie zwierząt ich przysmakami – marchewkami. Dzieci uczestniczyły także w zajęciach plastycznych i wykonały własnoręcznie pocztówki, które chciałyby wysłać innym dzieciom.
Na zakończenie wyjazdów wspólnie wykonaliśmy pracę plastyczną – wielką mozaikę przedstawiająca logo ATD Czwarty Świat oraz hasło „Razem postawmy na godność”.
W programie obu wyjazdów był także czas na spływ kajakowy, ognisko, odpoczynek na łonie natury, zabawę na świeżym powietrzu, relaks i inspirujące rozmowy. Uczestnicy wyjechali z Nowych Kotlic z miłymi wspomnieniami, nowymi znajomościami oraz nową wiedzą.
Festiwal odbył się w ramach działania „Nasze Głosy” – wspieranie sprawczości w sprawach publicznych wśród osób żyjących w ubóstwie, który jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.