W dniach 12 – 14 lipca w Nowych Kotlicach odbyło się spotkanie członków Ruchu ATD – Festiwal Marzeń – Letnie Seminarium na Rzecz Równych Szans. W malowniczej scenerii, w otoczeniu lasów i pól, w licznych warsztatach i wydarzeniach integracyjnych udział wzięło 57 osób.
Oprócz przyjaciół, których znamy od lat, dla wielu przybyłych była to okazja, żeby spotkać się po raz pierwszy.
Nawiązanie nowych znajomości i wspólną integrację ułatwił nam powitalny warsztat „Kim jestem”. Jego ważną częścią była prezentacja przygotowana przez Véronique i Benoit – doświadczonych stałych wolontariuszy pochodzących z Francji, którzy obecnie prowadzą misję mającą na celu poznanie sytuacji najuboższych w Bułgarii, Mołdawii, Rumunii i na Węgrzech. Fotografie ukazujące najbiedniejsze dzielnice Sofii uświadomiły nam, z jakimi trudnościami muszą zmagać się ich mieszkańcy, mimo wszystko znajdujący siłę i entuzjazm by brać udział w zajęciach rzemieślniczych, artystycznych i edukacyjnych.
Kolejnym wydarzeniem był innowacyjny warsztat Pawła „Mapa bezdomności”, mający ukazać złożoność codziennego funkcjonowania osób bezdomnych. W tym celu stworzony został szkic mapy, obrazujący proste czynności, takie jak jedzenie, pranie, mycie, spanie, które osoby bezdomne wykonują w różnych, często znacznie oddalonych od siebie miejscach. Dom jest centrum, ośrodkiem, z którego wyruszamy do pracy, do sklepów, do kina, do wszystkich interesujących nas miejsc. Możemy do niego wrócić, odpocząć, zrealizować podstawowe potrzeby. Osoby w kryzysie bezdomności nie mają takiego „centrum”, które dałoby im poczucie bezpieczeństwa, gdzie mogliby zregenerować siły. Każdego dnia muszą podróżować między wieloma punktami, wpisanymi w ich własną „mapę bezdomności”.
Odskocznią od warsztatów dyskusyjnych był spływ kajakowy oraz manualne warsztaty artystyczne: szydełkowania, dekoracyjnego wycinania owoców oraz florystyczne. Ich celem było wzbudzenie potencjału twórczego, rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Dawały one również możliwość odpoczynku i relaksu. Nasi przyjaciele dzielili się talentem i wiedzą, a ich prace zachwycały i budziły radość wszystkich uczestników.
Pełną refleksji i wrażeń sobotę wieńczyło wspólne ognisko, którego kulminacją była stworzona przez Marka „Gra opowiadaczy”. Każdy z uczestników dając upust własnej wyobraźni przenosił się w czasie, przybierał inne osobowości, teleportował do różnych miejsc, z Bieszczad na Mazury, by w ułamku sekundy znaleźć się na Saharze. Spontaniczne wcielanie się w różne role, wyobrażanie sobie co raz to nowych sytuacji, którym musimy sprostać, pomimo że było zabawą, pokazało nam jak zrzucać zasłony codzienności i jak względne może być to, co uznajemy za naszą rzeczywistość.
W niedzielę, ostatniego dnia festiwalu, dużym zainteresowaniem cieszył się warsztat Marianny oparty na raporcie o „Ukrytych Wymiarach Ubóstwa” opracowanym na podstawie międzynarodowych badań partycypacyjnych ATD Czwarty Świat i Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Po wprowadzeniu, uczestnicy warsztatu podzielili się na 6 grup. Zadaniem każdej z nich było omówienie i zaprezentowanie w dowolnej formie artystycznej jednego z opisanych w raporcie aspektu ubóstwa. Finalnie, za pomocą plakatu, komiksu i scenek teatralnych, przedstawiono kolejne aspekty: “Środowisko i polityka na rzecz środowiska”, „Złe traktowanie przez społeczeństwo”, „Brak godnej pracy”, „Za mały i nie pewny dochód”, „Deprywacja społeczna i materialna”, „Brak uznania wkładu osób ubogich”, „Złe traktowanie przez instytucje”. Wszystkie te aspekty przedstawione zostały z ogromnym zaangażowaniem i powagą.
Ostatnim wydarzeniem Festiwalu Marzeń było spotkanie, na którym każdy mógł podzielić się swoimi wrażeniami i refleksjami, opowiedzieć co było dobre, a co można poprawić w przyszłości.
Większość uczestników zgodziła się, że Festiwal Marzeń był za krótki…
Szczególne podziękowania przesyłamy Auchan Wola, które udzieliło nam znacznego wsparcia podczas organizacji Festiwalu Marzeń.