Nasze Głosy spotkanie w Warszawie 14 kwietnia – relacja

Spotkanie Naszych głosów odbyło się 14 kwietnia 2018 r. Było to dla nas, uczestników, podsumowanie naszej pracy z poprzednich zjazdów. Zostały zebrane wnioski na temat Miejskiej Karty Praw Osób Bezdomnych i przedstawiona idea utworzenia Karty Praw obejmującej szerszą grupę odbiorów, osób doświadczających ubóstwa.

Odbył się warsztat pt. „Pralka” wdrażający nas w pomysł powołania w Polsce Rzecznika działającego w obszarze pomocy społecznej/praw socjalnych, który narodził się w trakcie realizacji projektu „Nasze głosy”. Krzyżowały się opinie różnych uczestników na temat możliwych sposobów pracy tegoż Rzecznik. Rozmawialiśmy o tym, jak mógłby reagować na sytuacje trudne i pomagać. Pojawiły się różne zdania na temat tego, czym miałaby się zajmować i jakie mieć kompetencje. Kwestia tego, co jest realne, co najbardziej potrzebne wywołała dyskusję wśród ludzi z Naszych głosów. W ramach refleksji po spotkaniu Piotrek postuluje następująco:

Rzecznik powinien być przede wszystkim „rzeczoznawcą”, który zna problem i jest zainteresowany kwestiami, którymi ma się zajmować. Mogę dać przykład: ja, jako osoba techniczna pracująca „na słuchawce”, działam jak „Rzecznik IT”. Ludzie, którzy do mnie dzwonią, nie chcą, abym kupił im nowy telewizor, jeśli ich sprzęt nie działa, lecz oczekują realnego pokierowania w rozwiązywaniu problemu.

Tym razem na Naszych głosach zatrzymaliśmy się na chwilę i przyjrzeliśmy temu, co wypracowaliśmy do tej pory, ale również poświęciliśmy trochę czasu na zastanowienie co dalej. Dzięki inicjatywie Krysi, aktywistki z Kielc, 18 czerwca odbędzie się spotkanie w Daleszycach z reprezentantami tej gminy i gmin ościennych. W związku z tym określiliśmy tematykę i wybraliśmy kandydatów na delegację.

Uczestnicy zjazdu wykazywali entuzjazm, mówili o zadowoleniu z działania. Pojawiły się głosy o zainteresowaniu naszą inicjatywą osób niebiorących udziału w projekcie. W ramach podsumowania Piotrek wypowiedział następujące słowa: Proces trwa, cieszę się, że jestem jego częścią.

IMG_1668IMG_1643

IMG_1726

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.