Polska delegacja na obchodach 17 października w Dublinie

W tym roku delegacja ATD Polska została zaproszona na obchody 17 października – Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem w Irlandii. Spędziła 4 dni w Dublinie, podczas których spotkała przyjaciół ATD Irlandia, poznała sytuację ludzi doświadczających ubóstwa i dowiedziała się, jaki system wsparcia oferuje Irlandia dla osób najbardziej zagrożonych wykluczeniem. Zobaczyła także jak funkcjonuje organizacja – North West Inner City Training & Development dla kobiet uzależnionych i obejrzała film stworzony przez uczestniczki warsztatów teatralnych. Spotkanie z osobami, które mają trudne doświadczenia życiowe wywarło bardzo silne wrażenie na naszej delegacji, a jednocześnie pojawiło się poczucie solidarności i więzi z osobami, których historie są tak bliskie życiu naszym przyjaciołom w Polsce.

W trakcie ceremonii obchodów 17 X nasza grupa wygłosiła przesłanie, jakie przygotowała w imieniu ATD Polska:

O to Jarek, Czarek, Artur, Magdalena i Beata. Wśród nas są członkowie, przyjaciele i wolontariusze ATD. Jesteśmy delegacją z Polski, z kraju, który łączy z Irlandią wiele wspólnych doświadczeń. Polacy jak i Irlandczycy są narodem migrantów, a w ciągu ostatnich lat wielu Polaków przyjechało do Irlandii i szukało lepszego losu. Polska z kolei czasami jest nazywana „drugą Irlandią”, bo jej gospodarka nie ucierpiała tak bardzo w kryzysie. Wiemy jednocześnie, że takie zdania bywają mylące, bo jest tak wielu ludzi, którzy żyją w Polsce w trudnościach. My także mamy swoją płytę praw człowieka, która jest położona naprzeciwko dworca w Kielcach­ miejsca, do którego przychodziło wiele z naszych przyjaciół osób bezdomnych. Cieszymy się, że możemy być z Wami właśnie w tym roku, bo świętujemy w Polsce 25 lat wolności – upadku komunizmu. To czas pytań o to, co zrobiliśmy z naszą wolnością, ale i solidarnością. „Solidarność”, to nie tylko ruch związkowy, ale i zryw społeczny. Hasłem dla Solidarności było zdanie z Ewangelii „brzemiona jedni drugim noście”. To hasło bardzo pasuje do hasła tegorocznego Dnia Walki z Ubóstwem. W naszych grupach ATD wspólnie zastanawialiśmy się, jak nie pozostawiać nikogo na uboczu. Postawiliśmy sobie trzy ważne pytania, i pragniemy się z Wami podzielić naszymi refleksjami. Co to znaczy, że nie zostawiam nikogo na uboczu? To ważne, żeby zauważać potrzeby innych, starać się być przy nich, okazywać pomoc, a jednocześnie szanować ich wolność. Poświęćmy swój czas, żeby druga osoba poczuła się na tyle bezpiecznie, aby mógł podzielić się swoimi problemami i pragnieniami. Bądźmy łącznikami między osobami doświadczającymi ubóstwa, a resztą społeczeństwa To dla nas również oznacza, że staramy się zainteresować problemem ubóstwa i wykluczenia resztę społeczeństwa, pokazać, że dotyczy ono każdego obywatela. Każdy może być solidarny. Zastanawialiśmy się także, dlaczego ludzie zostają na uboczu i czują się opuszczeni i niezauważeni? Mamy wielu przyjaciół, którzy czują się bezsilni wobec prawa. Bardzo żywy jest dla nas przykład osób, które dostają zasiłki, a są one bardzo niskie, muszą zobowiązać się, że nie zarobią dodatkowych pieniędzy pod groźbą sankcji karnych. Ludzie tracą zaufanie do instytucji, które mają im pomagać wychodzić z trudności. Często też nie wiadomo do kogo można zwrócić się o pomoc. Wśród członków Ruchu ATD postawiliśmy sobie pytanie, co my możemy zrobić, aby nie zostawiać nikogo na uboczu. Chcielibyśmy, aby powstawało coraz więcej miejsc, które integrują różne środowiska, np. szkoły dla dzieci sprawnych i niepełnosprawnych. W Ruchu ATD chcemy budować atmosferę zrozumienia i zaufania. Bardzo ważny jest dla nas sposób rozmowy, abyśmy się słuchali, nie przerywali sobie. Chcemy uczyć się tego, jak żyć wspólnie, ale też wspierać nawzajem w kontaktach z administracją mieszkaniową, służbą zdrowia, szkołą. Odważmy się wyjść na spotkanie tym, których głos nie jest słyszalny!

Wszystkie przesłania można znaleźć tutaj.

Nasza grupa miała również szansę zwiedzić Dublin, spróbować irlandzkich przysmaków – fish and chips oraz zobaczyć morze.

ATD Poland with E Logan

DSC_0087

DSC_0150

DSC_0243

DSC_0476

DSC_0422

 

 

Dziękujemy ATD Irlandia, a szczególnie Eileen, Fabienne i Pierre’owi za tak miłe przyjęcie.

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *