Europejski weekend Djynamo 13-15 XI 2015 we Francji

Posted on 20 listopada, 2015 by admin in Projekty Młodzieżowe

W ubiegły weekend 13-15 listopada we Francji odbyło się drugie w tym roku Europejskie Spotkanie Djynamo, na które przyjechali młodzi ludzie ze Szwajcarii, Francji, Belgii, Hiszpanii i Polski. Spotkali się, aby poznać, co robią inne grupy europejskie w swoich krajach, aby wspierać partycypację młodych ludzi, którzy mają trudne doświadczenia życiowe i czują się wykluczeni w swoich środowiskach. Kilka pierwszych godzin spotkania przeznaczono na lepsze poznanie się i zaprezentowanie projektów, które zrealizowano w tym roku. Mieliśmy okazję poznać działania grupy z Belgii, która regularnie się spotyka, aby dyskutować na różne tematy wykorzystując do tego teatr forum. Część uczestników z Belgii miała także okazję zmierzyć się ze swoim lękiem wysokości podczas projektu realizowanego przez francuską organizację, której misją jest organizowanie wspinaczek górskich m.in. dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy z Irlandii opowiadali o przygotowaniach do 17 X – Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem w Dublinie, Francuzi o działaniach lokalnych, uczestnictwie w Uniwersytecie Powszechnym i przygotowaniach Festiwalu Wiedzy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się relacja grupy ze Szwajcarii, która zainspirowana doświadczeniem kolegów, zorganizowała workcamp, na który zaprosili młodych ludzi z Francji i Belgii. Polska delegacja składająca się z 7 osób: Elizy, Diany, Artura, Adriana, Tomka, Loszy i Beaty także opowiedziała o naszych działaniach. Zaprezentowaliśmy comiesięczne spotkania Djynamo, udział w Etnolidze oraz projekty letnie: wolontariat na Europejskim Festiwalu Ludzi oraz animacja w Mięcierzynie.

Po prezentacji działań każdej z grup uczestnicy mogli się jeszcze lepiej poznać podczas różnych warsztatów. Wybór był duży: warsztat na temat COP21 i zmian klimatycznych na świecie, warsztat przygotowany przez polską delegację „Most” na temat komunikacji i wielokulturowości oraz grupy dyskusyjne: jedna dotycząca zaangażowania młodych i brania na siebie odpowiedzialności na przykładzie grupy młodych ludzi ze Szwajcarii, którzy zorganizowali workcamp latem tego roku. Ostatnia grupa dyskutowała na temat wspólnego projektu, który ma się odbyć w wakacje przyszłego roku.

Było także dużo śmiechu, zabawy, wspólnego gotowania i sprzątania. Nawiązały się znajomości, powstały wspólne plany na przyszłość. Organizacja weekendu dla ponad 40 osób z różnych krajów, wydawała się nie lada wyzwaniem. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało nam się stworzyć warunki, gdzie każdy mógł czuć się dobrze i znaleźć swoje miejsce.

Artur: „Czułem się wspaniale, bo mimo że się bałem komunikacji to wszystko się udało. Warsztaty były świetne, wszyscy się uśmiechali, byli zadowoleni.”

Xavier: „ Do ATD wracam jak do domu.”

Beata: „Widzę ogromny zapał do działania wśród młodych ludzi. Czuję, że mają moc! Mam nadzieję, że to doświadczenie będziemy mogli wykorzystać po powrocie do domu, w swoich grupach, środowiskach.”

Dylan: „Dużo się nauczyłem o ATD, o tym, jak się organizować.”

Fotorelacja z weekendu:

DSCF0751

DSCF0780

DSCF0799

DSCF0871

DSCF0919

DSCF1009

DSCF0864

DSCF1055

DSCF1304

Dziękujemy Auchan Polska za wsparcie finansowe wyjazdu naszej delegacji.

pobrane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *