17 października 2015 Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem: Działaj tam, gdzie jesteś

Za kilka dni – 17 października- będziemy obchodzić ustanowiony w 1992 r. przez ONZ Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem.Pierwowzorem tej inicjatywy był Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy zainicjowany w 1987 r. przez Ruch ATD Czwarty Świat. Dzień ten w sposób szczególny zwraca uwagę na sytuację osób ubogich i konieczność uznania walki z ubóstwem za priorytet w budowaniu zrównoważonej przyszłości. 17 października to dzień, kiedy wielu ludzi gromadzi się i podejmuje starania, aby głos osób biednych został usłyszany, a ich wiedza uznana przez resztę społeczeństwa.

W tym roku szczególnie chcemy zaprosić Was, aby 17 października podejmować działania w Waszym otoczeniu, w pracy, na osiedlu, w najbliższej okolicy. Zachęcamy Was do działania tam, gdzie jesteście. Niech ten dzień będzie pełen gestów solidarności z osobami, które doświadczają samotności i odrzucenia. To może być rozmowa z osobą bezdomną, którą mijacie codziennie, poinformowanie kolegów z pracy o znaczeniu tego dnia, wspomnienie w gronie przyjaciół o tych, o których nie ma kto pamiętać. Możecie również przygotować spektakl uliczny, debatę, flashmob lub zrealizować inne inicjatywy

Niech Wasze działania staną się widoczne! Podzielcie się tym, jak spędziliście ten dzień. Możecie umieścić relację z Waszej inicjatywy na naszym facebook.com/atdpolska lub napisać maila na adres: polska@atd-fourthworld.org z krótkim opisem, zdjęciem lub nagraniem. Szerzmy razem ideę solidarności z najbiedniejszymi!

Zapraszamy również na spotkanie 17 X w godz. 18-20 do biura ATD ul. Grenadierów 34 w Warszawie, aby wspólnie dowiedzieć się o inicjatywach podejmowanych tego dnia na całym świecie oraz porozmawiać na temat sytuacji osób biednych.

Niech 17 października stanie się dniem mobilizacji, kiedy naszym działaniem dajemy wyraz podstawowej idei Ruchu ATD Czwarty Świat – idei solidarności z najbiedniejszymi.

Anna Osińska z ekipą stałą

plakat 17 X (2015)

Tagi: Brak tagów

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *