„Do maksimum, ale bez przesady…”

W trakcie seminarium „Obserw-aktorzy, mówcie głośniej” młodzież z Polski, Francji, Belgii, Szwajcarii i Białorusi miała okazję spotkać się w Międzynarodowym Centrum Młodzieżowym ATD w Champeaux, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, jak powinno wyglądać uczestnictwo młodych ze środowisk defaworyzowanych w debacie polityki młodzieżowej w Unii Europejskiej.

Istotnym narzędziem do dyskusji nad aktywną partycypacją były warsztaty teatralne, prowadzone przez wykwalifikowanych animatorów z Polski i Hiszpanii, podczas których uczestnicy mieli szansę zdobyć nowe umiejętności, poznać ciekawe metody pracy w grupie, a także uczyli się technik koncentracji i pracowali z ciałem. Podczas całej sesji warsztatowej obowiązywała zasada „do maksimum, ale bez przesady”, uczestnicy starali się dać jak najwięcej z siebie, mając na uwadze swoje ograniczenia i biorąc odpowiedzialność za siebie i innych. Oprócz ciekawych ćwiczeń, tj. budowanie żywych pomników, gra w wampira, prowadzanie niewidomego, młodzież miała okazję poznać historię i filozofię teatru słuchania. Ostatniego dnia seminarium na placu Trocadero w Paryżu młodzi wykonali performance uliczny, dotykający tematu dyskryminacji jako zwieńczenie wysiłku całej grupy podczas warsztatów teatralnych.

W trakcie trwania seminarium dyskutowano nad wyzwaniami, jakie stoją przed młodymi chcącymi aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnym i politycznym. Był to czas wymiany doświadczeń młodzieży pochodzących z różnych środowisk a także refleksji nad potrzebami młodych, co jest dla nich ważne w zaangażowaniu oraz jak realnie mogą oni wpływać na decyzje zapadające na szczeblu politycznym.

Ten tydzień był także czasem, gdzie narodziły się nowe przyjaźnie, gdzie młodzi uczyli się żyć z innymi, dzielić się obowiązkami oraz pracować w grupie. Podczas zabaw integracyjnych, śpiewów przy ognisku, wspólnego gotowania, poznawali nowe kultury i obyczaje, dzielili się swoimi pasjami, inspirowali się nawzajem i odkrywali swoje talenty. Wyjechali bogatsi o nowe doświadczenia, wrażliwsi na potrzeby innych, a także bardziej świadomi swojej roli w życiu lokalnym i politycznym…

Ola z Białorusi: …This experience was very important and useful. I learned more about the Theater of Hearing, studied new techniques, and met such interesting people… Was it worth spending a week there? You must be kidding. It was the best week of that summer! I’d really like to take part in something like this next year…

Moma z Belgii: J’ai bien aimé l’ambiance parce que tout le monde s’entendait bien malgré qu’au début on avait quand même un peu de mal à suivre les entraînements, c’était épuisants mais voilà quoi au moins on était vraiment en pleine participation active. Par la suite on a pu voir les améliorations que tout le monde a pu acquérir et c’était vraiment chouette surtout lorsque l’on a représenté notre travail de groupe à Paris et on s’est tous donné pas à 100% mais à 200 %.

Projekt dofinasowany w ramach UE programu „Młodzież w działaniu”.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *