Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem 2019 obchodzony był pod hasłem: ”Działając razem wesprzyjmy dzieci, ich rodziny i społeczności, aby skończyć z ubóstwem”.
Jak co roku w Warszawie oraz Kielcach odbył się szereg różnych wydarzeń, które miały na celu opowiedzenie szerszej publiczności o idei Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, umocnienie więzi członków Ruchu ATD Czwarty Świat oraz mobilizowanie wszystkich do działania, aby wspólnie walczyć o prawa najuboższych.
14 października w Miejscu Akcji PACA 40 wraz z przyjaciółmi Ruchu zorganizowaliśmy Wieczór twórczości: Słowo i muzyka dla godności. Był to wyjątkowy wieczór, podczas którego przyjaciele Ruchu, Marta, Paweł i Krzysztof podzielili się z nami swoimi historiami. Mieliśmy również okazję posłuchać koncertu zespołu The Streeters, którego twórczość nawiązuje do problemów, z którymi zmagają się ludzie: bezdomność, godność, pokonywanie trudności.
17 października przy współpracy z Fundacją Po Drugie, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, EAPN Polska, a także z przyjaciółmi Ruchu – Markiem oraz Pawłem, przygotowaliśmy bogaty program obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Dr hab. Ryszard Szarfenberg przedstawił raport „Wzrost ubóstwa w 2019 r.”. Poznaliśmy także inicjatywę „Housing for All” prowadzoną przez Habitat for Humanity. Podczas debaty z udziałem młodzieży z Fundacji Po Drugie dowiedzieliśmy się o trudnościach, z jakimi zmagają się młodzi ludzie doświadczający bezdomności. Wzięliśmy także udział w dyskusji z uczestnikami spotkań osób doświadczających ubóstwa (PEP), którzy odwoływali się do swoich doświadczeń oraz osobistych powodów znalezienia się w kryzysie bezdomności. W obu debatach brał udział Andrzej Stefański z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Podczas artystycznej części spotkania mieliśmy okazję zobaczyć otwartą próbę spektaklu „Piotruś Punk” poprowadzoną przez Małgorzatę Lewińską. W spektaklu wystąpiły dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci, mieszkańcy ośrodka Tylko prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz młodzież z Fundacji Po Drugie.
W obchodach wziął także udział Jerzy Szufa wraz z grupą opowiadaczy, którzy zabrali nas w świat magicznych opowieści i refleksji nad rzeczywistością. Zwieńczeniem tak intensywnego dnia było niesamowite Fire Show przygotowane m.in. przez młodzież z Fundacji Po Drugie.
Ostatnim wydarzeniem zorganizowanym wokół obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem były Warsztaty Wrzesińskiego, podczas których zaprezentowaliśmy raport przygotowany przez Międzynarodowe ATD oraz Uniwersytet Oksfordzki „Ukryte wymiary ubóstwa”. Raport stanowi podsumowanie pracy badawczej, której celem było wypracowanie bardziej precyzyjnego pomiaru ubóstwa, odnalezienie zależności pomiędzy różnymi wymiarami ubóstwa oraz, w perspektywie długofalowej, przyczynienia się do prowadzenia polityki na poziomach krajowym i międzynarodowym z większą empatią i wrażliwością, a tym samym do zwalczenia problemu ubóstwa. Więcej o raporcie tutaj: https://www.atd.org.pl/?p=3980 .
Nie bez przyczyny temat tegorocznego Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem podkreślał potrzebę szczególnego wsparcia dla dzieci w walce z ubóstwem. W 2019 r. obchodziliśmy 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dlatego też w październiku i listopadzie przeprowadziliśmy kampanię Tapori w Warszawie i Kielcach. Podczas warsztatów zatytułowanych: „Działajmy wspólnie, aby zadbać o to, co jest dla nas ważne!” dzieci zapoznały się z historią dziewczynki Fon z Tajlandii, wykonały pracę plastyczną oraz zastanawiały się, co jest dla nich ważne. Zakończeniem kampanii była wizyta u Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka, podczas której dzieci przedstawiły swoje wnioski i prace.
Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem w tym roku obfitował w wydarzenia, spotkania, zachęcał do refleksji zarówno dorosłych jak i dzieci. Mamy nadzieję, że owe refleksje pozostaną z nami do kolejnego 17 października i nadadzą głębszy sens hasłu: ”Działając razem wesprzyjmy dzieci, ich rodziny i społeczności, aby skończyć z ubóstwem” .
Add a Comment